Skip navigation

40 halász legendája

40 halász legendája

1729 telén 46 személyből álló halászcsoport indult a vonyarci partok előtti Balaton jegére, hogy a jeget meglékelve halászó eszközeikkel halat fogjanak. Nagy szél támadt, a jeget táblákra törte, és a halászokkal együtt sodorta beljebb. Megfogadták, ha túlélik a szerencsétlenséget, rendbe hozzák a domb tetején álló kápolnát. Egyszer csak megfordult a szél és kifelé hajtotta a jégtáblát, a 46 halászból pedig csodával határos módon negyvennek sikerült megmenekülnie. Fogadalmukat betartották, és kétkezi munkával nekiláttak a templom felújításának.

Legördülő válaszlistás feladat

Az utóbbi években ritkán fagy be tartósan a Balaton, régen viszont hónapokon keresztül lehetett rajta halászni is. Válaszd ki, mely fogalmakat definiáltuk!

: Derült, hideg éjjeleken a jég -10, -20 °C-ra is lehűl és nagy durrogással összerepedezik. A repedések a nagy hidegben erősen befagynak, ilyenkor hízik a jég.

: Nyílt vízszalag, felszínén vékony, üvegesen átlátszó jégréteg képződhet, ami vastag jégtakaró benyomását kelti.

: Olyan részek a jégen, ahol a szén-dioxid feltörése miatt nem tud megerősödni a jég.

Enable JavaScript

Legördülő válaszlistás feladat

A balatoni halászat igazi ideje a ma már tiltott jégi halászat volt. A jégen jóval nagyobb hálót tudtak használni, mint billegő bödönhajókból, és a romlékony hal tárolása sem volt probléma a hideg időben.

Melyik kép ábrázolja a jégi halászathoz szükséges eszközöket?

Gyalom: 140-160 m hosszú kerítőháló, két szárnya között nyílt szájú zsákkal.

Vezérrúd: kb. 20 m hosszú, a jég alatt vezeti a háló szárnyait.

Csáklya (más néven gemics): horgas vasszerű rúd, ezzel vezették a jégbe vágott lékeken keresztül a hálót.

Enable JavaScript