Skip navigation

A hajtásos növények szerveinek szövettana

Baranyai J., Fodor Z., Veres G. Biológia tankönyv 9. NAT 2020, Oktatási Hivatal

107 o.

A gyökér felépítése

Kritika: Úgy ír a gyökérszőrökről, hogy egy szóval sem említi, hogy valójában mik ezek: "A gyökérszőrök, melyek a zárvatermők evolúciós újításai, nagymértékben megnövelik a gyökér felszívófelületét, így a tápanyagok felvétele gyorsabbá válhat."

Javítás: A gyökér bőrszöveti setjeinek nyúlványai a gyökérszőrök. Ezek a zárvatermők evolúciós újításai, nagymértékben megnövelik a gyökér felszívófelületét, így a tápanyagok felvétele gyorsabbá válhat.

 

Kritika: "A felette található szállítási zónában figyelhetők meg a gyökércsúcstól felfelé haladva először az egyszerű fa- és háncsnyalábokat alkotó szállítószöveti elemek."

Javítás: A fenti megállapítás csak a másodlagosan nem vastagodó gyökerekre igaz. A babcsíra esetében már a szállítási zónában is megkezdődik a másodlagos vastagodás, aminek következtében fa és háncsgyűrű alakul ki.

Ajánlott szakirodalom: Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek I. Nemzeti Tankönyvkiadó, 61-64. o.

 

Kritika: A szöveg csak az elsődlegesen vastagodó "edénynyalábos" gyökérrel foglalkozik, ugyanakkor az 1. ábrán egy másodlagosan vastagodó gyökér rajza szerepel, amelyben fa- és háncsgyűrű látható.

Javítás: A rajz átalakítása úgy, hogy egyszerű edénynyalábok legyenek benne.

 

Kritika: A 2. ábrán hibás a központi henger jelölése. A vonal a bélparenchimára mutat, holott a központi hengerben találhatók az edénynyalábok is.

Javítás: Az ábra jelölésének javítása.

 

108. o.

Kritika: „A szárak mechanikai tulajdonságának kialakításában szerepet kapnak a szilárdító

alapszövet rostjai is.” És még mi? Nem csak a rostok kapnak szerepet, hanem maguk a szilárdító szövet típusok (kollenchima és szklerenchima).

Javítás: A szárak mechanikai tulajdonságának kialakításában szerepet kapnak a szilárdító

alapszövetek.

 

Kritika: „Az idősödő fás szárban a szállítószövetet képző kambium osztódószövete egységes gyűrűt képez.” Nem csak itt, hanem a másodlagosan vastagodó lágy szárban is, ezért félrevezető a mondat.

Javítás: A másodlagosan vastgodó fás és lágy szárban a szállítószövetet képző kambium osztódószövete egységes gyűrűt képez.

 

Kritika: „…az előző évi háncsrész felrepedezik, elhal. Ez a rész hozza létre a fás szárat burkoló héjkérget.” A héjkéreg kialakításában az elhalt háncs mellett a parabőr is részt vesz.

Javítás: …az előző évi háncsrész felrepedezik, elhal. Ez a rész alkotó eleme a fás szárat burkoló héjkéregnek.

 

Kritika: A 3. ábrán nincs pontosan jelölve a korai pászta. A jelölés alatti rész is még a korai pászta része, mert vízszállító csöveket tartalmaz.

Javítás: Az ábra jelölésének javítása.

 

109. o.

Kritika: „A fás szárhoz képest a lágy szárban a szállítónyalábok elkülönülten találhatók meg, azokat alapszövet választja el egymástól.” Ez nem igaz csak a másodlagosan nem vastagodó lágyszárakra.

Javítás: A fás szárhoz képest a fiatal, vagy másodlagosan nem vastagodó lágy szárban a szállítónyalábok elkülönülten találhatók meg, azokat alapszövet választja el egymástól.

 

Kritika: „Ha a növény egyéves, akkor szállítónyalábjai zártak, nem tartalmaznak kambiumot. Az évelő lágyszárúak a fa- és háncsrész között kambiumot tartalmazó, nyílt nyalábokkal rendelkeznek.” Hibás a szöveg, mert az egyéves lágyszárúaknál is sokszor megjelennek a nyílt nyalábok. Az évelő lágyszárúaknál viszont többnyire nem nyílt nyalábok vannak, hanem összefüggő fa és háncstest.

Javítás: A szöveg törlése

Ajánlott szakirodalom: Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek I. Nemzeti Tankönyvkiadó, 76-128. o.

 

Kritika: „Az alapszöveti sejtek között (zöld szár esetén) asszimiláló, szilárdító és raktározó

alapszövetet találunk.” Értelmetlen mondat. Sejtek között miként lehetnek szövetek?

Javítás: ?

 

Kritika: A 4. és 5. ábra nem feliratozott, ezért alkalmatlan a szárfelépítés szemléltetésére.

Javítás: Feliratozni kell az ábrákat.

 

110. o.

Kritika: A 6. ábrán külön fel van tüntetve a gázcserenyílás és a zárósejtek. A rajz alapján az előbbi összekeverhető a légréssel. A szállítószövet helyett célszerűbb lenne edénynyalábot írni, mert itt kétféle szállítószövet (farész és háncsrész) és szilárdító alapszövet (szklerenchimagyűrű) is látható.

Javítás: Megfelelően kell feliratozni az ábrát.

 

111. o.

Kritika: A 7. ábrán magkezdemények szerepelnek, miközben a vonal egy magkezdeményre mutat.

Javítás: Magkezdemények helyett magkezdemény.

 

112. o.

Kritika: „A nyitvatermők ivarlevelei nem forrnak össze, így ott ezek a spórák szabadon találhatók meg.” A nyitvatermőknél nincsenek spórák és a homológ képződmények sem szabadon, hanem a magkezdeményekben találhatók.

Javítás: A nyitvatermők ivarlevelei nem forrnak össze, így ott a magkezdemények szabadon fejlődnek.

 

Kritika: A 9. ábra nem feliratozott, ezért alkalmatlan a magház felépítésének szemléltetésére.

Javítás: Feliratozni kell az ábrát.

 

Kritika: „Szállító nyalábjai összetettek, a fás szárban egységes kambiumhenger hozza létre a fatestet és a háncstestet, a lágy szárban a szállítónyalábok egymástól elkülönülve helyezkednek el. Az egyéves lágy szár szállító nyalábjaiban nem találhatók (hibás a többes szám!) meg a kambium, ezek az edénynyalábok zártak.”

A másodlagosan vastagodó lágy szárban is kialakulhat a kambiumhenger! Nem igaz, hogy az egyéves lágy szár szállító nyalábjaiban nem található meg a kambium, és hogy ezek az edénynyalábok zártak lennének.

Javítás: A szöveget át kell írni.

Ajánlott szakirodalom: Kriska Gy. (2011) Biológia érettségire felkészítő. Fotoszintetizáló szervezetek I. Nemzeti Tankönyvkiadó, 76-128. o.

 

Szerényi G. Biológia tankönyv 9. NAT 2020, Oktatási Hivatal

57 o.

Kritika: A 14.5. ábra feliratozása hibás. a fatest évgyűrűkkel felirat vonala a gesztre mutat.

Javítás: Az ábra megfelelő feliratozása.

 

66. o.

Kritika: A 16.4. ábra képaláírása helyes, de a feliratozása hibás. Háncsrész és farész helyett hancs- és fanyalábot kell írni.

Javítás: Az ábra megfelelő feliratozása.

 

Kritika: A 16.5. ábra nem feliratozott, ezért alkalmatlan az összetett szállítónyaláb felépítésének szemléltetésére.

Javítás: Feliratozni kell az ábrát.