Skip navigation

Laboratóriumi patkány

A fejben elöl a metszőfogak, majd a szájüreg és az agyvelő, a nyakban a nyakcsigolyák és a gerincvelő metszete figyelhető meg. Keressük meg a mell- és hasüreget elválasztó rekeszizmot, előtte a sötét tüdőket, hátul pedig a hasüregi szerveket, a bélcső átmetszeteket stb.!

A felvételen a metszőfogak hosszmetszete tárul föl. A szájüregben a nyelv jelenik meg, felette a szájpad és a szájpadi redők látszanak. A szájpad felett jól látható az orrgaratvezeték, kissé a farok felé a garat, a gége, majd a légcső metszete tűnik fel. Az agy minden fő része a metszéssíkba került. A nyúltvelő folytatásába eső gerincvelő szintén jól látható.

Figyeljük meg a nyelvbe a szájfenék felől besugárzó izmokat, a kemény és a lágy szájpadot, az orrgaratvezetéket, a koponyaalapot és felette az agyvelő részeit. Jobb oldalon a gerinccsatorna, abban a gerincvelő, ez alatt pedig a gyűrűs szerkezetű légcső foglal helyet.

Balra az ívelt rekeszizom metszete látható. A májon áthúzódó hosszú, vastag, sötét sáv a hátulsó fővéna. A máj felől ebbe torkollik be a májvéna. A májtól jobbra, azaz a farok felé haladva, különböző bélcsőszakaszok átmetszetei láthatók. A gerincoszlop alatt ívelten domborodik elő a belső csípőizmok egy csoportja.

A kép bal oldalán a fej egy részlete tárul fel az agyvelővel, mögötte a nyak- és a válltájék izomzata uralja a képet. A mellüregben helyet foglaló tüdők sötét árnyalatúak, akárcsak a készítményeken. A rekesztől jobbra a hasűri szervek foglalnak helyet.

Az agyvelőből elsősorban az agytörzs esik a metszési síkba. A tüdők között a nyelőcső metszete figyelhető meg; a gyomorba való benyílása a metszéssíkba esik. A rekeszizom alatt a máj lebenyei foglalnak helyet, ezektől hátrafelé a gyomor-bélrendszer szervei tűnnek elő.

Jól látható a mell- és a hasüreget elválasztó rekeszizom metszete, a gyomorba vezető nyelőcső, a bélkacsok stb. A mellkasfalban a bordák átmetszetei kis, ovális, környezetüknél sötétebb területek.

A mellüregben helyet foglaló tüdők állományában helyenként feltűnnek a légutak metszetei, a gátorközben a nyelőcső ismerhető fel. A máj lebenyes rajzolata feltűnő. A mellüreget és a hasüreget elválasztó rekeszizom metszete közel függőleges, fehér csíkként jelenik meg.

Az előzőekben már említett szerveken kívül, a kép felső részén, megfigyelhető a petefészek, a kanyargós, vékony petevezeték és a méhszarv egy szakasza. Alul, a gyomor mellett a lép fehéren pettyezett, sötét átmetszete tűnik elő.

A fejben a szemek és az orrüreg metszetei tűnnek elő, mögöttük a rágóizomzat foglal helyet. E mögött a nyak és a válltájék izomzata uralja a képet. A mellüregben sötéten tűnnek elő a tüdők, majd a rekeszizomtól a farok felé a máj és a hasi zsigerek láthatók.

Az orrsövénytől kétoldalt az orrüreg és az orrkagylók metszetei, ezek mellett a szemgolyók és a könnymirigyek, továbbá a látóidegek esnek a metszéssíkba. A kép középső részén, fölül és alul, a nagy tömegű rágóizomzatot és a sötét, feltűnő, vérrel telt ereket figyelhetjük meg.

A kép bal oldalán, a rekeszizom alatt a máj, alul a gyomor metszete, a hasüreg központi részében pedig a belek átmetszetei foglalnak helyet. Figyeljük meg az Y alakban előtűnő méhet, a combizomzatot és a combcsont átmetszetét!

A kép jobb oldalán a méh teste figyelhető meg, amely a két méhszarv egyesülésével alakul ki. A felső méhszarv hosszabb szakaszon esik a felvételbe. Figyeljük meg dús érellátását! A kép középső és bal oldali részén bélcsőkanyarulatok, átmetszetek és a fehéres színű hashártya, valamint zsírszövet tűnik elő.